GÜRÜLTÜ VE SES KİRLİLİĞİNİN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Gürültü veya ses kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerinde birçok önemli etkisi vardır. Bunlardan kısaca şöyle bahsedebiliriz:

1.Fiziksel Etkileri: Geçici veya sürekli işitme bozuklukları.
2.Fizyolojik Etkileri: Kan basıncının artması, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında yavaşlama, ani refleks.
3.Psikolojik Etkileri: Davranış bozuklukları, aşırı sinirlilik ve stres.
4.Performans Etkileri: İş veriminin düşmesi, yoğunlaşma bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması.

 

        Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileri sağlık ve davranışsal yönde ortaya çıkabilir. Genel olarak, gürültü olarak adlandırılan her türlü ses insan sağlığını fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler. İstenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.

Bu sonuçlar içinde, stres ve hipertansiyon ciddi sağlık sorunlarına sebep olurken, kulak çınlamaları ve uğuldamaları unutkanlığa, ciddi ruhsal bunalımlara ve kimi zaman panik ataklara neden olabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMüziğin İnsanlar Üzerindeki Etkisi
Sonraki İçerikMüzik Bölümü Misyon – Vizyon Bildirgesi
C. Levent TANMAN | Özgeçmiş C. Levent TANMAN İstanbul’da doğdu. Piyano eğitimine on yaşında başladı. Darüşşafaka’da Mr Linche ile piyano çalışmalarına devam etti. 26 yıldır Özel Marmara Eğitim Kurumları’nda Müzik Bölüm Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca T.C. Maltepe Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak Çocuk Ve Müzik derslerine girmektedir. "Şarkılarla Müzik Eğitimi", "Çocuklarımıza Şarkılar" ve "Piyano Eğitimi 1" kitaplarının müziklerini hazırlamış, kayıtlarını yapmıştır.

Yorum Yazın: