Müzik Eğitimi dersi; müziğin sevdirilmesini, öğrencinin yaratıcılığını geliştirip bu alandaki çalışmalarıyla müziğe olan ilgi ve yeteneğinin artırılmasını, iyi bir müzik kulağına sahip olmasını sağlayacak iç disiplinin geliştirilmesini, genel kültürün zenginleştirilmesini hedefler.

Şarkı öğretimi sırasında olabildiğince yaratıcı çalışmalara yer verilip, sözlerin anlamı ve ezginin ritmi üzerinde durularak özellikle küçük sınıflarda oyunlaştırmaya özen gösterilmelidir. Öğrencilerin kazandıkları müzik dağarcığını çeşitli etkinliklerle sergilemeleri sosyal yönlerinin geliştirilmesi amacı ile yarışma, konser ve festivallere yüksek oranda katılmaları özendirilir.

1-2. Sınıf 

Ana sınıflarından başlamak üzere müzik eğitimi ve öğretimi çalışmalarının temelinde Orff tekniği vardır. Çocuğun dünyasına yönelik bu yöntem müziğe kolayca katılımı sağlamaktadır.

Basit müzik aletlerinin yapılması, enstrümanları denemek-tanımak, çalgı eğitimi (org, melodika, blok flüt) ses, ritm bilgilerinin resimli masal ve oyunlarla öğretilmesi, besteciler hakkında bilgilendirme, yaratıcı drama çalışmaları, şarkılar, tekerlemeler bu yaş grubu ile yapılan çalışmaların özünü oluşturmaktadır.

3. Sınıf

 Bu seviyedeki öğrencilerimizle, nota öğretimi, çalgı eğitimi, şarkı öğretimi, enstrüman yapımı ve ritm çalışmaları gibi konular işlenir. Derslerde düzenli olarak müzik dinleterek, dinleme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenir.

4. – 5. Sınıf

4. ve 5.sınıf düzeylerinde aktarılan teorik bilgilerinin miktarı artar. Bu seviyelerde ayrıntılı nota öğretimi, çalgı eğitimi, şarkı öğretimi, müzik dinletisi, ritm çalışmaları, besteciler hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılır. Müzikle ilgili kurumlar ve etkinlikler tanıtılmaya başlanır.

6. – 7. – 8. Sınıf

Öğrencilerimize müzik alanında önemli kurum, kişi ve etkinliklerin tanıtımı amaçlanır. Çok sesli müziği sevdirme çalışmaları yapılır. Ses ve nefes ögeleri üzerinde durulur. Konuşurken ve şarkı söylerken diyaframı kullanılması için eğitim verilir.

İnsan, toplum ve müzik ilişkileri üzerinde bilgilendirme amaçlanır. Söylediğimiz, dinlediğimiz müziklerin anlam ve kalitesi üzerinde durulur. Öğrencilerimizin kazandıkları müzik dağarcığını çeşitli etkinliklerde sergilemeleri ve sosyal yönlerinin de geliştirilmesi sağlanır.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikAdaletten Şaşma
Sonraki İçerikAkrep İle Yelkovan
C. Levent TANMAN | Özgeçmiş C. Levent TANMAN İstanbul’da doğdu. Piyano eğitimine on yaşında başladı. Darüşşafaka’da Mr Linche ile piyano çalışmalarına devam etti. 26 yıldır Özel Marmara Eğitim Kurumları’nda Müzik Bölüm Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca T.C. Maltepe Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak Çocuk Ve Müzik derslerine girmektedir. "Şarkılarla Müzik Eğitimi", "Çocuklarımıza Şarkılar" ve "Piyano Eğitimi 1" kitaplarının müziklerini hazırlamış, kayıtlarını yapmıştır.

Yorum Yazın: